W momencie, gdy większość technologii wyłapie ślady wskazujące na usterki czy pęknięcia, zazwyczaj jest już za późno. Zamiast czekać, aż stan łożysk się pogorszy, ultradźwięki znajdują usterki, które nie są jeszcze widoczne gołym okiem.
Najwcześniejsze etapy takich problemów ujawniają się w postaci zmiany częstotliwości. Gdy wiesz dokładnie, co się dzieje, możesz podjąć próbę rozwiązania problemu, zanim się pogłębi.
Ultradźwięki to w opinii wielu osób najprostsza technologia do opanowania, wdrożenia i stosowania. Wystarczy wskazać i słuchać.
Mając tylko jedno urządzenie, możesz odpowiadać na wszystkie potrzeby Twojego zakładu, od smarowania łożysk i kontrolowania sprzętu elektrycznego po wykrywanie wycieków powietrza.
Teraz już nic Cię nie zaskoczy. Wcześniejsze ostrzeżenia, które są możliwe dzięki ultradźwiękom, dają Ci wystarczająco dużo czasu na zamówienie części, zaplanowanie przestojów i rozdzielenie pracy.
Dalej przeprowadzasz konserwację, korzystając ze starych sposobów? To ryzykowne.
Inne technologie monitorowania stanu zasobów wykrywają problemy dopiero na poważniejszych etapach. Z kolei ultradźwięki pokazują, co jest nie tak, już na początkowym etapie.
Z łatwością kontroluj zawory i znajduj wycieki w systemach gazowych, parowych czy hydraulicznych. Dowiedz się więcej
Jak działają ultradźwięki?
Ultradźwięki to fale ciśnienia akustycznego o częstotliwości 20 kHz lub większej. Te fale dźwiękowe nie są słyszalne dla człowieka i można je wykrywać tylko za pomocą technologii ultradźwiękowej.
Inspektorzy używają technologii ultradźwiękowej do nasłuchiwania pod kątem najwcześniejszych objawów usterek zasobów. Instrumenty UE wykrywają częstotliwości z zakresu 20–100 kHz i wyświetlają je na panelu, z którego inspektorzy mogą dokonywać odczytów. Odchylenia od wartości bazowych wskazują na potrzebę zastosowania działań naprawczych, co daje Ci czas na powstrzymanie problemu, zanim nastąpi wielka awaria lub nieplanowany przestój.
To proste: wystarczy nakierować urządzenie ultradźwiękowe na zasób i odczytać wynik z wyświetlacza. Ultradźwięki mierzą tarcie, uderzenia i turbulencje. Te trzy podstawowe zasady można zastosować do różnych rodzajów sprzętu, od ustalania smarowania zależnego od stanu po wykonywanie inspekcji układów elektrycznych czy mechanicznych.
Gdy dane elementy zaczynają się psuć, technologia ultradźwiękowa pomaga Ci wykrywać wszelkie zmiany w ich charakterze brzmieniowym, dzięki czemu dowiesz się o wszelkich usterkach łożyska, zanim będzie za późno. Technologia ultradźwiękowa pomaga także w przypadku programów smarowania zależnego od stanu, dzięki którym części otrzymują tylko tyle smaru, ile potrzebują.
Tak. Ultradźwiękowe inspekcje układów elektrycznych można przeprowadzać przy wszystkich napięciach: niskim, średnim i wysokim.
Ultradźwięki są znacznie bezpieczniejsze dla inspektorów, ponieważ mogą identyfikować anomalie elektryczne, takie jak wyładowania łukowe, prąd pełzający i koronę, poprzez skanowanie spoin w drzwiach i otworów wentylacyjnych. Teraz inspektorzy mogą wykrywać wyładowania łukowe, prąd pełzający czy koronę bez ryzyka dla własnego bezpieczeństwa.